Pobyt s ekologickým programem třídy 8.A

Dne 9. října 2023 se vypravila druhá skupina žáků naší školy na týdenní pobyt s ekologickým programem. To vše díky dotačnímu programu v rámci EVVO Ústeckého kraje. Environmentálně zaměřené skautské středisko v Mentaurově bylo plné přírodovědně laděných vzdělávacích aktivit a smyslových zážitků v přírodě. Změna klimatu bylo žhavé téma našeho týdenního pobytu. Žáci se, díky zkušenému lektorovi Honzovi, dozvěděli o vlivu lidské činnosti na naši planetu. Také jsme se zamýšleli nad tím, jak můžeme jako jednotlivci, ale i jako společnost přispět ke zlepšování životního prostředí. Největším zážitkem byla pro děti simulace uhlíkové stopy. Děti si během různých aktivit uvědomily, jaké důsledky může mít naše chování na životní prostředí. Zároveň zjistily, že i drobné kroky, jako je snížení spotřeby plastů či cestování na kole místo automobilem, mohou významně snížit naši uhlíkovou stopu. Na konferenci, ve které žáci zastupovali důležité státy světa, se řešila naléhavá otázka, jak udržet naši planetu pro budoucí generace.

Ve středu nám přálo počasí a během slunečného odpoledne jsme podnikli několikakilometrovou vycházku na Hradiště, odkud byl neuvěřitelný výhled do okolí. Zároveň si žáci pojmenovali blízké kopce Českého středohoří. Děti také nadchla příprava zelného salátu, který si i samy ochutily. Poslední den jsme si připravili oběd ze surovin od místních farmářů a odpoledne nás čekala cesta zpět do našich domovů. Věříme, že si pobyt všichni náramně užili.